Czujniki TPMS

TPMS (ang. tire-pressure monitoring system) to system monitorujący poziom ciśnienia w oponach. Jego podstawową rolą jest informowanie kierowcy o spadku ciśnienia w oponie poprzez właściwą kontrolkę na desce rozdzielczej. Każde auto, wyprodukowane po 1 listopada 2014 roku, a sprzedawane na terenie na terenie Unii Europejskiej, musi obowiązkowo posiadać system TPMS.

Wyróżnia się następujące rodzaje TPMS:

  • System bezpośredni przesyła informacje do komputera pokładowego drogą radiową na podstawie pomiarów z czujników umieszczonych w feldze każdego koła.
    Wadą tego systemu jest to, że wymaga on aby każde koło było wyposażone w czujnik. Zaletą jest dokładny pomiar ciśnienia i temperatury.
  • System pośredni nie potrzebuje dodatkowych czujników ponieważ nie wykonuje pomiarów lecz wylicza je na podstawie impulsów otrzymanych od ESP i ABS. W tym systemie mierzy się obroty kół. Koło z mniejszym ciśnieniem powietrza w oponie ma mniejszy promień i kręci się szybciej co jest wykrywane dzięki czujnikom systemu ABS.
    Dzięki temu można łatwo rozpoznać koła o zmniejszonym ciśnieniu. System ten wymaga jedynie dodatkowego oprogramowania wykorzystującego dane z układu ABS.
    Jest tani i efektywny ale nie podaje dokładnego ciśnienia w oponie.